Langrendsløbet i Lofsdalen er fremragende og byder på noget for enhver smag, uanset om du er nybegynder eller erfaren skiløber.
Sporsystem
Lofsdalen har cirka 122 kilometer velpræparerede langrendsløjper, der snor sig gennem det naturskønne område. Sporerne er varierede og passer til både klassisk stil og skate. Der er både nemme og mere udfordrende stier, hvilket gør området velegnet til skiløbere på alle niveauer.
Populære numre
Lofssjön runde: En populær tur, der går rundt om Lofssjön og byder på en fantastisk udsigt over både søen og de omkringliggende fjelde.
Toppstugan: En mere udfordrende bane, der fører dig op til en tophytte, hvor du kan tage en pause og måske en kop kaffe, mens du beundrer den storslåede udsigt.
El-lysspor: For dem, der vil køre om aftenen, er der lys-el-spor, der gør det muligt at løbe langrend, selv når det er mørkt udenfor.
Sporkort og vedligeholdelse
Stierne vedligeholdes regelmæssigt, og der er et detaljeret kort til at hjælpe dig med at planlægge dine ture. Aktuel information og kort findes på Lofsdalens hjemmeside og på destinationen.
Naturoplevelse
Lofsdalens spor byder på en smuk og varieret naturoplevelse. Du kommer gennem dybe skove, over åbne fjelde og langs frosne søer. Det er ikke usædvanligt at se vilde dyr som elge og rensdyr under din tur.
Faciliteter
Langs sporene er der flere rastehytter og shelters, hvor man kan holde en pause, spise sin madpakke og varme sig. I nærheden af sporene er der også servicefaciliteter som parkeringspladser, toiletter og omklædningsrum.
Siden blev opdateret 20241114